Pokročilé, Textové tutoriály, Tutoriály, Všetko

Photoshop | Bokeh Efekt

0 94

Jednoduchý textový tutoriál na takzvaný „Bokeh“ efekt, tieto efekty alebo obrázky, ste mohli vidieť pri viacerých fotkách alebo ich úpravách, často používaná a obľúbená úprava. My sa v tomto textovom tutoriály naučíme jednoduchým spôsobom vytvoriť si tento Bokeh efekt.

 

Bokeh wallpaper

 

Samozrejme, ako prvé si vytvoríme nový súbor alebo s vami zvoleným rozlíšením, moje rozlíšenie je 1920 x 1080. Rozlíšenie – 300 a obsah pozadia – priehľadný.

 

Adobe photoshop bokeh tutorial

 

Ďalším krokom bude vytvorenie priehľadného kruhu. Na kruh použijeme čiernu farbu. Kruh si môžte vytvoriť buď:a) pomocou štetca, vyberiete si vhodnú veľkosť štetca podľa seba a vytvoríte si kruh. b) elipsa, klávesová skrátka U, vytvoríte si ľubovoľnú veľkosť kruhu.

 

Bokeh efekt kruh adobe photoshop
Na vytvorenom kruhu si dvojklikom na vrstvu spustíme štýl vrstvy a znížime si krytie výplne na 50. Potom si vytvoríme rám okolo kruhu pomocou ťahu. Ťah – veľkosť podľa vášho rozlíšenia ale na mojom som dal 8 px a umiestenie si dáme vo vnútri. Farba čierna a krytie na 100.

 

adobe photoshop tutorial bokeh efekt

Adobe photoshop tutorial bokeh efekt

Ďalším krokom bude vytvorenie štetca z kruhu. Úpravy – definovať prednastavenie stopy, takto si vytvoríme štetec.
Teraz si cez okna zapneme stopy. Pridané stopy sa nám zobrazia pri panely s vrstvami. Kým začnete niečo robiť so stopami musíte si zvoliť nástroj štetec, inak vám stopy budú svietiť na sivo. Potom si otvoríte stopy a takto si ich nastavíte:

a) Zvolíme si základný štetec, veľkosť nechám na Vás. Nastavíte si to podobne ako je to na obrázku nižšie.

dynamika tvaru

b) Dynamika tvaru, taktiež si ju nastavíme podobne ako je to na obrázku nižšie.

dynamika tvaru

c) Rozptyl, znovu si to nastavíme ako na obrázku.

rozptyl

d) Prevod, nastavenie zas ako na obrázku.

prevod

Teraz si pomocou prechodov vytvoríme jednoduché pozadie. Druh aj farbu nechávam na Vás.

Najprv si zvolíme podkladovú čiernu farbu a nad ňou si vytvoríme vrstvu s farbou ktorú chceme použiť na obrázku, ja som si vybral červenú. Znovu máme viac možnosti vytvorenia farby. Buď si klasicky vlejete pomocou prechodov farbu do pozadia alebo druhá možnosť, na prechode zmeníte režim na prekryť a prechod si niekoľko krát vložíme. Postup pri vkladaní kruhov je rovnaký pri oboch možnostiach preto je v tutoriále popísaní iba jeden krát.

a) Vložíme si ľubovoľnú farbu s prechodom nad vrstvu s čiernou podkladovou farbou a na vrstve s prechodom znížime krytie na približných 30 – 50%.

photoshop tutorial bokeh

adobe photoshop tutorial

bokeh efekt photoshop novart psdtuty

b) Na prechode si zmeníme režim na prekryť a prechod si niekoľko krát vložíme do vrstvy nad čiernou podkladovou farbou. Vkladáme si ho klasicky ako zvyčajne len viac násobne.
Nastavenie prechodu:
Krytie na vrstve s prechodom si nastavíme podľa seba alebo približne na 50%.

Teraz si naklikáme prvú vrstvu s štetcom kruhov ktorý sme si vytvorili. Na prvej vrstve ich bude len zopár a prevažne okolo stredu obrázka. Naklikané kruhy si jemne rozostríme. Rozostríme si ich pomocou, Filter – Rozostrenie – Gaussovské Rozostrenie – približne tak ako je na obrázku. Na vrstve s kruhmi si jemne znížime krytie a zmeníme si režim na prekryť.
Druhá vrstva s kruhmi bude trošku bohatejšia, teraz tam vložíme viac veľkosti kruhov a na viac miest. Na vrstve si zvolíme režim prekryť.
Nakoniec už len nejaký text po prípade Vaše logo.

Samozrejme vy si môžte zvoliť akúkoľvek farbu akú chcete taktiež môžte mať aj viac farieb.

About the author / 

Peter

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *